Český paralympijský výbor 8.3.2015

ZLÍN SLAVÍ DRUHÝ TITUL MISTRA ČSHL

Česká sledge hokejová liga zná svého letošního mistra. Po suverénních výkonech v obou finálových zápasech rozhodl sérii ve svůj prospěch SHK Lapp Zlín.  Pardubicím se tak nepodařilo zakončit velmi vydařenou sezónu senzací, nicméně i titul vicemistra je pro tento tým velkým úspěchem. Třetí místo v celkovém pořadí nakonec obsadil na úkor Sparty tým SKV Sharks Karlovy Vary.

Po úvodním utkání na ledě Pardubic, kde Zlín zvítězil relativně hladce poměrem 2:4, se finálová série přesunula na Moravu. V pátek 6. března přilákalo utkání, jež mohlo rozhodnout o titulu mistra ČSHL, přes 500 diváků. A fanoušci domácích se poprvé radovali hned ve druhé minutě, kdy povedenou kombinaci reprezentačního kapitána Zdeňka Šafránka s Erikem Fojtíkem zakončil gólem do prázdné brány Martin Joppa. V deváté minutě dorazil puk do brány po dalším Joppově pokusu Martin Ligda a zvyšoval na 2:0.

Hosté se pak snažili srovnat se soupeřem tempo, ale do výraznější šance se nedostali. Naopak dvě minuty před první přestávkou se prosadil Šafránek a stav 3:0 pardubickým mnoho nadějí neponechával. Po druhé třetině pak bylo rozhodnuto definitivně. Góly Fojtíka a Šafránka se totiž Zlín dostal do pětibrankového vedení a o něj se již připravit nenechal. Pardubice sice ve třetím dějství dokázaly skóre korigovat trefami Heringa a Michalce, ale zkušenější Zlín si titul již pohlídal.

Vítěz základní části skončil bez medailí

Zápas, který měl rozhodnout o třetím místě, byl naplánován na pravé poledne v sobotu 7. března. V pražské Tipsport areně hostila Sparta žraloky z Karlových Varů. Stav série byl po úvodním utkání 1:0 pro Západočechy a na domácích tak bylo pokusit se vybojovat třetí utkání.

K tomuto cíli vykročil v desáté minutě Zdeněk Krupička, když pozemní střelou zpoza kruhu překonal brankáře hostů. Následovala taktická hra, bez výraznějších šancí. Do té se dostal až těšně před koncem třetiny Jiří Berger a využil tak početní výhody po vyloučení Jiřího Krupičky. Zbytek základní hrací doby nabídl atraktivní podívanou, ovšem gól se zejména díky svědomité obraně a výtečným výkonům obou brankářů nepodařilo vstřelit ani jednomu ze soupeřů.

Rozhodnout se tak muselo až v pětiminutovém prodloužení, ve kterém se prosadil hostující Jiří Berger a završil tak bojovný výkon svého týmu. Karlovy Vary tak dokázaly obhájit třetí příčku ze základní části a z Prahy si vezou bronzové medaile. Naopak vítěz základní části ČSHL Sparta vyšla v play-off naprázdno.

Ročník 2014/15 tak zná konečné pořadí a většina hráčů se může těšit na zasloužený odpočinek. To se však netýká reprezentantů. Ti totiž již nyní pomalu vyhlížejí mistrovství světa, které se koná v dubnu v Buffalu.