ČPHA 20.10.2018

Zdeněk Hábl o jeho fair play: Prostě jsem to přiznal, ani nevím proč

autor: Jakub Kudláč

Momentem druhého hracího víkendu se stalo gesto fair play zlínského obránce Zdeňka Hábla. Ten ve 3. kole v utkání mezi Zlínem a Spartou v momentě, kdy vrcholil závěrečný pokus Zlína o vyrovnání, který prohrával 1:2, tři minuty před koncem třetí třetiny odvolal zakázané uvolnění soupeře. Zlín nakonec inkasoval ještě při svém závěrečném power-play a po téměř čtyřech letech tak na svém ledě nebodoval.

Chytnul jsem ten puk ještě před červenou. Sám ani nevím proč, mohl jsem to pustit na icing, ale chtěl jsem hrát. Rozhodčí ale pískl zakázané uvolnění, tak jsem mu chtěl hned jet říct, že jsem to zastavil ještě před čárou. Potom teda začal vyřvávat Zdenda Krupička (útočník Sparty), tak jsem si chvíli říkal, že už jenom kvůli tomu se na to vykašlu, ale nakonec jsem to přiznal. Asi nedokážu najít konkrétní důvod proč, prostě jsem to udělal. Vím, že jsme potřebovali vyrovnat a hodilo by se nám buly v útočném pásmu, ale co no. Aspoň soupeř vidí, že se i ve sportu najdou normální lidé,“ říká s úsměvem Zdeněk Hábl.

Odměnou mu byl potlesk diváků a od soupeřů sklidil poklepání hokejkami o led. „Chválil jsem ho hned po zápase, je to férovej kluk,“ řekl útočník pražské Sparty Jiří Raul. „Já jsem tu situaci z branky moc nevnímal, dozvěděl jsem se to defacto až po zápase. Ale klobouk dolů,“ dodal gólman Pražanů Michal Vápenka.

Každopádně i přes prohru přišla na daný moment pochvala i od zlínského kapitána Mariana Ligdy. „Je to hra, když si to tak vezmeme, o nic nejde. Je to sportovní gesto, které by mělo být normální, ostatní by ho měli následovat. Je to lepší než se furt dohadovat,“ řekl Ligda.

Ovšem na otázku, zda-li by toto udělali i ve finále, odpověděli shodně Sparťan Raul i zlínský Hábl jen úsměvem. A to je sport.