Magazín Váš Zlín 2.9.2016

Ruská dopingová aféra dopadla i na sledge hokejový turnaj ve Zlíně

Opět po roce se ve Zlíně koná 6. ročník mezinárodního turnaje ve sledge hokeji LAPP Cup Zlín 2016.  Od čtvrtku 1. do soboty 3. září se hraje v PSG Aréně. Turnaje se letos účastní jen sedm týmů ze sedmi evropských zemí – Ruska, Rakouska, Itálie, Švédska, Norska, Německa a domácí tým ze Zlína. Důvodem odstoupení osmého týmu z Ruska je tamní dopingová aféra. Zlínští sledge hokejisté chtějí proti silné konkurenci uspět a vylepšit svůj loňský výsledek, kdy skončili těsně na 4. místě, jen kousek od medailových umístění.

Celý ruský paralympijský tým byl 23. srpna kompletně vyloučen z akcí v kalendáři IPC, mezi něž se mimo Paralympiády a Mistrovství světa řadí také zlínský sledge hokejový turnaj. Důvodem je státem řízený doping. Tým Perspektiva Russia, jež je juniorkou ruské reprezentace, proto do Zlína nemohl přijet.

„Už když přišly první náznaky, že by mohlo být Rusko diskvalifikované, oslovili jsme některé týmy, které se nám hlásily na turnaj a pro málo startovních pozic jsme je nemohli přijmout. Bohužel pro tyto celky už bylo pozdě a nemohly tak nahradit Perspektivu, pro kterou turnaj předčasně skončil,“ řekl ředitel LAPP Cupu Petr Julina.

Souhrn prvního dne: Plný počet bodů má Moskva, Zlín a Brémy

Po prvním dnu LAPP Cupu jsou zatím stoprocentí tři týmy, Moskva Zlín a Brémy. Tři zápasy dnes sehrálo Oslo a Carithian, první jmenovaní mají čtyři body, druzí nula. Pátí jsou s dvěma body hráči Malmö, šestí právě hráči z Rakouska.

Oslo Tigers – Weserstars Bremen – 0:2 (0:1)
Branky a nahrávky: 15. Hering (Lundgren), 28. Disveld (Jaster)

Do zahajovacího utkání lépe vstoupili sledge hokejisté Weserstars. Po přihrávce Lungrena se dokázal deset vteřin před koncem prvního poločasu prosadit Hering. V polovině druhé půle mohl vyrovnat Martin Hamre, který puk tečoval helmou. I po této povedené hlavičce se však stav neměnil. Oslo se dostalo do závěrečného tlaku, ve kterém měl obrovskou šanci Martin Hamre a po něm také Audun Bakke. Ani jeden však Klause Brzosku v bráně Weserstars nepřekonal, a tak udeřily Brémy. Disveld Bas si najel podél pravého mantinelu a poté rozvlnil síťku.

SHK LAPP Zlín – Carinthian Steelers – 5:0 (3:0)Branky a nahrávky: 4. Kubeš (Joppa), 12. Kubeš (Palát), 15. Kubeš (Palát), 30. Joppa (Ligda), 30. D. Hábl (Joppa)

Zlínský celek měl od začátku značně navrch a svého soupeře jasně přehrával. Sympatickým výkonem se blýskla dvojice Palát – Kubeš, z níž druhý jmenovaný zaznamenal hattrick.

Fénix Moskva – South Tyrols Eagles – 5:1 (2:0)
Branky a nahrávky: 5. Panfilov (Lysov, Seljukin), 8. Lisov (Panfilov),19. Lysov (Panfilov), 27. Panfilov (Lisov, Berdnik), 30. Lisov (Panfilov, Berdnik) – 22. Planker (Winkler).

Italové do tohoto utkání vstoupili velmi bojovně a po celý zápas se prezentovali sympatickým výkonem. Kvalita však byla na straně Rusů, kteří svému soupeři nadělili „bůra“.

FIFH Malmő – Oslo Tigers – 4:3sn
Branky a nahrávky: 8. Ingvarsson (Rakos), 24. Eklund (Rakos), 28. Lindstrőm (Eklund), vítězný nájezd Ingvarsson (MAL) – 1. Pedersen (Oeiseth), 16. Bakke (Pedersen), 27. Bakke (Pedersen).

Severské derby začalo pěkně zostra, a to když se už zkraje první minuty dokázal prosadit Pedersen. Švédský celek poté působil poněkud zaskočeně, ale podařilo se mu dostat zpět do hry díky Niklasi Ingvarssonovi, který v osmé minutě vyrovnal stav utkání. V jedenácté minutě mohl Ingvarsson přidat další branku, ale Hamar Kjell se zaskvěl perfektním zákrokem lapačkou. Do druhého poločasu vstoupil lépe norský celek a již po první minutě náramně vymetl šibenici Audun Bakke a poslal svůj tým do vedení. Vyrovnání se Malmő dočkalo ve 24. minutě, když Mikael Eklund dokázal protlačit kotouč o sítě, a vyrovnal tak na 2:2. Oslo se však tři minuty před koncem opět dokázalo dostat do hry zásluhou Bakkeho, který z mezikruží dokázal rozvlnit síťku. O minutu později však Švédové dokázali srovnat znovu, postaral se o to Lindstrőm, kterému nahrával Eklund. V nájezdech byl jediným úspěšným střelcem Niklas Ingvarsson.

Weserstars Bremen – Carinthian Steelers 5:0 (2:0)
Branky a nahrávky: 6. Rennhack (Disveld), 6. Lundgren (bez asistence), 19. Hering (Jaster), 23. Hering (bez asistence), 28. Disveld (Hering)

V německo-rakouském duelu měli zpočátku územní převahu sledge hokejisté Weserstars, kteří svého soupeře předčili ve všech ohledech a zaslouženě zvítězili o pět branek.

SHK LAPP Zlín – South Tyrols Eagles – 3:1 (2:1)
Branky a nahrávky: 8. Z.Hábl, 10. Kubeš (Joppa), 30. Z.Hábl – 9. Rosa.

Mezi třemi tyčemi se na rozdíl od předchozího duelu objevil Jan Matoušek. Utkání se hrálo ve vysokém tempu a nasazení obou celků bylo maximální. Skóre otevřel nahozením odčervené čáry Zdeněk Hábl. Poté se však Italům povedlo vyrovnat, nicméně brankou Kubeše a druhým gólem Zdeňka Hábla si sledge hokejisté z města obuvi zajistili další tři body.

Fénix Moskva – FIFH Malmő – 6:0 (4:0)
Branky a nahrávky: 5. Panfilov (Lisov), 8. Panfilov (Lisov), 10. Pimenov (Panfilov), 11. Lisov (Berdnik), 21. Lamakin (Lysov), 23. Molokoedov (Panfilov, Lisov) Toto utkání bylo zcela v režii ruského Fénixu, jehož hráči na ledě zcela dominovali.

Oslo Tigers – Carinthian Steelers 9:1 – (3:0)
Branky a nahrávky: 3. Oiseth (Pedersen), 5. Bakke (Hamre), 6. Pedersen (Bakke, Auran), 12. Oiseth (Pedersen), 18. Bakke (Pedersen, Groesfjeld ), 25.Pedersen, 26. Avdal (Pedersen), 29. Bakke (Toerring) – 20. Klíma (Fojtík)

V utkání zcela opanovali norští tygři, kteří měli již od začátku navrch. Svou gólovou znělku si poprvé na turnaji poslechli Rakušané, jejichž první gól v jejich třetím zápase vstřelil Klíma.