Vozíčkář 4.9.2015

Zlínští dnes nestačili na Malmö ani na Moskvu a budou hrát v sobotu o bronz

Dopolední vyrovnaná partie Zlína s Malmö nakonec dopadla výhrou švédského celku 2:1, SHK Lapp tak ze druhého místa musel semifinále sehrál proti moskevskému Fenixu, jenž ztratil ve skupině pouze bod. Proti Moskvě však ševci nezachytili úvod a nakonec prohráli vysoko 0:7.

SHK LAPP Zlín vs. FIFH Malmö 1:2
Zápas začal řadou nepřesností. K první šanci se dostali domácí, když Flis vyhazoval z obranného pásma, puk zachytil Palát ale dopustil se ofsajdu. Švédové se osmělili o něco později, když dlouhý pas na Ingvarssona přebral Eklund, ten však pálil jen do náruče Molka. Pak se proháčkoval přes obranu hostí Joppa ale neuspěl.

V čase 04:32 byl vyloučen Lundgren za sekání. Po krátkém obléhání švédské branky stříleli Joppa, poté Šnajdar, ale brankář Nilsson  svůj tým podržel a Švédové se ubránili. Následovala malá potyčka mezi Zdeňkem Háblem a Lundgrenem, kteří se navzájem osekávali, takže v čase 5:43 putovali oba za katr. Netrvalo dlouho a hra se přesunula do obranného pásma Malmö, protože v čase 6:09 byl vyloučen Švéd Ingvarsson a následovala přesilovka 4:3 pro Zlín. Ve chvíli, kdy se vracel vyloučený Hábl, Joppa pálil do boční konstrukce, což byla jediná vážnější šance této přesilovky.

Pak byl ovšem v čase 7:45 vyloučen Fojtík za sekání a Malmö hrálo po návratu Ingvarssona přesilovku. Opět se však dopustilo faulu, kdy byl v čase 8:09 vyloučen Eklund za vražení. V následné přesilovce Fojtík přihrál přes čáru na Zdeňka Hábla, ten ovšem minul, puk se dostal k Palátovi, který netrefil prázdnou klec Nilssonovy branky, a Švédové se opět ubránili.

Z ojedinělé šance Švédů nejprve Eklund pálil do Molka, zůstal pak úplně nekrytý a v čase12:46 zavěsil. 0:1. Byl to vůbec první gól do zlínské sítě v celém turnaji. Následoval boj o puk ve zlínském obranném pásmu, domácí vyhodili jen na zakázané uvolnění. Z následného vhazování Lundgren pálil jen vedle. Tím také skončila první polovina zápasu.

Švédové začali druhou polovinu s chutí. Brankář Molek si připsal první zákrok hned po vhazování. Domácí chtěl samozřejmě za každou cenu vyrovnat a několikrát za sebou ohrozili branku Malmö, nejprve Palát a po něm Fojtík. Oba týmy si ovšem pečlivě hlídaly střední pásmo, aby se soupeř nedostal do šance a tak se mnoho příležitostí nezrodilo. Domácí se nakonec usadili v pásmu soupeře, ale nic z toho nevytěžili.

V čase 21:07 byl vyloučen Eklund za napadení, avšak domácí nevyužili ani tuto početní výhodu. Po chybě domácích byla navíc hráčská lavice potrestána za příliš mnoho hráčů na ledě a síly se tak vyrovnaly. Když už Malmö hrálo přesilovku, v čase 23:07 se Eklund dopustil dalšího faulu a opět se hrálo čtyři na čtyři. Jen několik vteřin poté byl vyloučen Lindström za držení a Zlín si vzal oddechový čas. Taktická porada pomohla: Zdeněk Háblpřevzal přihrávku od Fojtíka, parádně nahrál před branku Šafránkovi a ten v čase 24:37vyrovnal. 1:1. Švédové měli o dvě minuty později na holi zvýšení, ale Lindström přejel čáru s milimetrovým ofsajdem.

Pak už při plném počtu hráčů na ledě pálil opět Šafránek do boční sítě. Chvíli nato se ovšem rozjel Ingvarsson, poslal puk na Lundgrena a ten zvýšil v čase 27:47 na 2:1. Domácí si opět vzali oddechový čas, ale předposlední minutu zápasu strávili ve vlastním obranném pásmu. Půlminutu před koncem se po zakázaném uvolnění hra přesunula do obranného pásma Malmö. V obrovské šanci se ocitl Palát, ale nedal. Švédové již náskok udrželi a zvítězili tak těsně 2:1.

Nejlepšími hráči byli vyhlášeni za SHK LAPP Zlín David Palát a za FIFH Malmö Torbjörn Lindström.

Góly  a nahrávky: 12:46 M. Eklund; 24.37 Z. Šafránek (Z. Hábl, E. Fojtík), 27:47 R. Lundgren (N. Ingvarsson)
Poločasy: 0:1 – 1:2
Sestavy:
SHK LAPP Zlín: Molek (Matoušek) – Julina, Zapletal, Z. Hábl (C), Mach – Šafránek, Fojtík, Palát (A) – Stodůlka (A), Šnajdar, Ligda – D. Hábl, Joppa
FIFH Malmö: Nilsson U. – Ingvarsson, Lundgren, Lindström,  Flis, Nilsson H. – Svensson, Flomén, Eklund

Fenix Moskva vs. SHK LAPP Zlín 7:0
Hned v první minutě mohl skóre otevřít Panfilov, puk mu ale před prázdnou bránou sklouzl. Následně se ke střele dostal ještě Lisov, mířil však jen do ochranné sítě. Na druhé straně první ránu vyslal Ligda, brankář Ivanov ale puk skryl v lapačce. Zaváhání v odehrávce puku ruského muže v masce mohl využít Fojtík, zařízení ale těsně minul. Gól byl tak k vidění na druhé straně, sám na branku ujel Dmitrii Lisov a forhendovou kličkou přelstil Matouška. Uběhla minuta a další puk se třepotal ve zlínské brance. Iliya Volkov se mezi kruhy dostal ke střele, kterou zastavila až síť.
Vzápětí Moskvu posílila přesilová hra a bylo to již 3:0. Ve skrumáži před brankou se nejlépe zorientoval Vadim Selikun a mezi betony zlínského brankáře se prosadil. Snížit mohli ševci při přesilovce, o kterou se ale vlastním faulem připravili. Při hře ve čtyrech zkoušel lišácky zpoza branky střelu Amosov, Matouška ale nepřekvapil. Před koncem poločasu hosté dlouho tlačili Lappáky, ti však i s trochou štěstí odolali. Nejnebezpečnější byla rána forvarda, kterou zastavila až tyč. Zvýšit mohl Panfilov, který prokličkoval celou třetinu až před branku, kde puk ještě změnil směr o zlínského beka, branka však z toho nebyla.
Druhou část načali opět nebezpečněji hráči Moskvy, Panfilov ale tváří v tvář proti Matouškovi neuspěl. Poté se Fenixu naskytla přesilová hra a čtvrtá trefa byla na světě. Aleksander Murashov z mezikruží skóroval za pomocí tyčky. Agilní Panfilov střílel za moment ze stejné pozice, chyběly mu centimetry. Ty už ovšem nechyběly Sergei Panfilovi, jenž z úhlu poslal kotouč přesně pod víko. Ke korigování mohla vést početní výhoda Zlína, která ale vůbec nevyšla. A tak přišel trest. Ivan Berdnik ujel od pravého mantinelu a po zemi prostřelil Matouška.
Ostřelování zlínské branky pokračovalo, a i když se za pokusy dvou ruských snajperů gólman Zlína pouze otočil, gól z toho nebyl. Následně se z blízka opřel do střely Panfilov, ovšem vysoce přestřelil. Svou ostrou střelu později ukázal i Amosov, i on ale minul. Konečné skóre stanovil v poslední minutě Ivan Berdnik, jenž svou střelou nedal Matouškovi šanci. V poslední sekundě ujel na branku Lisov, ovšem výhru Fenixu už nenavýšil.

Nejlepším hráčem za vítěze byl vyhlášen Sergei Panfilov, za poražené tuto cenu dostal Marian Ligda.
Góly: 4. Lisov (Volkov), 5. Volkov (Lysov), 5. Seliukin (Panfilov), 18. Murashov (Seliukin), 20. Panfilov, 24. Berdnik (Lisov), 30. Berdnik
Poločasy: 0:3 – 0:4

Vyloučení: 4:2 Využití: 0:3 V oslabení: 0:0 Diváci: 99
Sestavy:

SHK LAPP Zlín: Matoušek – Julina, Zapletal, Z.Hábl, Mach – Šafránek, Fojtík, Palát, Stodůlka, Šnajdar, Ligda, D.Hábl, Joppa. Trenér: Tomáš Sedláček.
Fenix Moskva: Ivanov – Seliukin, Lysov, Murashov – Panfilov, Lisov, Volkov, Amosov, Lomakin, Berdnik. Trenér: Nikolai Sharshukov.

Autor: Jakub Kudláč

Zítra 5. září od 10:40 ševci odehrají zápas o bronz, přijeďte do Zlína podpořit naše vítěze ligy!!!