Znojemský deník 23.3.2015

Oslavy byly odpovídající radosti, prozrazuje sledge hokejový brankář Matoušek

Po třech letech titul mistra České republiky. Devětadvacetiletý odchovanec znojemského hokeje a sledge hokejový brankář Jan Matoušek zakončil letošní ligovou sezonu na absolutním vrcholu. S týmem SHK LAPP ZLÍN mu k tomu stačila nejkratší možná doba. Suverénním způsobem totiž prošel Zlín vyřazovacími boji. V semifinále zdolal nakonec třetí tým ligy z Karlových Varů po výhrách 4:0 a 4:3 jasně 2:0 na zápasy. Finálovou bitvu načali Zlínští vítězstvím na ledě Pardubic 4:2 a zakončili na domácím ledě před rekordní návštěvou 529 diváků výhrou 5:2, čímž oslavili svůj druhý titul v historii.

Devětadvacetiletý sledge hokejový gólman Jan Matoušek (s pohárem) oslavil svůj druhý titul mistra České republiky.Autor: archiv Jana Matouška

Po třech letech slavíte se Zlínem mistrovský titul. V čem byl letošní triumf jiný?

Letošní sezona byla jiná v tom, že jsme nevyhráli základní část, tak jako loni a předloni. Na to jsme pokaždé v play off doplatili. Vše začalo už letní přípravou, složením a odhodláním celého kádru. V play off jsme se pak soustředili pěkně zápas od zápasu, třetinu po třetině a povedlo se.

Ve finále jste si poměrně lehce poradili s Pardubicemi. Jak tu sérii hodnotíte?

Pardubice pro nás byly mnohem přijatelnější soupeř než pražská Sparta, se kterou jsme v základní části dvakrát prohráli. Protože Pardubice hrály po celou sezonu hokej a ne beton s „S" na hrudi. I když výsledky vypadaly, jak vypadaly, tak utkání nebyla vůbec jednoduchá. V Pardubicích jsme dokonce museli dotahovat jednobrankové manko a otáčet výsledek zápasu. Doma za stavu čtyři nebo pět nula po druhé třetině soupeř ještě nepříjemně kopal a nic nevzdal. Podařilo se mu dokonce snížit na 5:2, ale pak jsme zatáhli závory a konec si pohlídali.

Finálovou sérii odchytal převážně váš brankářský kolega ve Zlíně Stanislav Molek. Nemrzí vás, že jste nedostal také větší příležitost?

Ve finále jsme si to s Molinem střihli napůl. Tak, jak je u nás už zvykem. Já začal obě série, jak semifinále v Karlových Varech, tak i finále v Pardubicích. Kdybych řekl, že mě to neštvalo, lhal bych, co bych to byl za brankaře, kdybych nechtěl chytat, ale měli jsme náskok, a tým je tak silný, že nezáleželo, jestli nastoupím já či Stáňa. Navíc zachytal parádně a patřičně si celou vyřazovací část užíval.

Jaké byly mistrovské oslavy? Uskutečnilo se něco specifického?

Oslavy byly odpovídající radosti a touze po titulu. Slavili jsme i s pardubickými hráči, protože jsme kamarádi. Navíc jsme byli všichni na tomtéž hotelu Baltaci ve Zlíně. Takže se hodně pilo, zpívalo a sem tam někdo vypadl z vozíku. (smích) Někteří z nás slavili i několik dní bez přestávky.

Blíží se světový šampionát v americkém Buffalu. Cítíte už napětí?

Na blížící se mistrovství světa se moc těším, a to nejen já, ale i celý reprezentační tým. Nečeká nás nic lehkého, ale napětí ne, spíš těšení.

Cílem podle dřívějších komentářů je záchrana, ale kam přesně cítíte, že byste mohli s reprezentací do­jít?

Přesně tak, cílem je udržet se v elitní skupině A, ale víme, že máme na to, dostat se i do boje o medaile. Vše však s pokorou a krůček po krůčku.

Jaký je nejbližší program sledge hokejové reprezentace před startem šampionátu a kdybyste měl pozvat fanoušky k jeho sledování, co byste jim vzkázal?

Minulý týden jsme odehráli tři přípravná utkání s Německem. Poté následují tréninkové kempy v Litoměřicích a Slaném. V dubnu ještě jedeme do Itálie na dva zápasy a 22. dubna odlétáme do USA, kde o dva dny později odstartuje světový šampionát. Pro fanoušky je k dispozici naše stránka na Facebooku nazvaná Czechsledge, kterou se snažíme co nejvíce aktualizovat a díky ní jsme s fanoušky v kontaktu. Více se mohou lidé dozvědět i na internetových stránkách našeho svazu www.czechsledgehokej.cz. V době konání našeho mistrovství světa si také fanoušci mohou naladit Český rozhlas Radiožurnál, kde se dozví ty nejčerstvější informace přímo z dějiště mistrovství v USA.

Autor: Martin Smejkal